تاریخچه آموزش مجازی

آموزش مجازی یا همان آموزش از راه دور ریشه در زمان های قدیم داشته و به عقیده بعضی از صاحب نظران به زمان افلاطون و شاگردش دیونسیس می رسد!

اما بر اساس شواهدی که در دست می باشد، اولین آموزش از راه دور به شیوه پستی و مبادله مواد آموزشی و پرسش و پاسخ از طریق پست در سال های ۱۷۲۸ میلادی انجام گرفته است (یعنی حدود ۲۸۰ سال قبل!!!) از آن زمان تا به حال شکل های مختلفی از آموزش به صورت های ترویجی، ارشادی و آکادمیک از طریق مکاتبه، ضبط صوت، برنامه های تلوزیونی، ویدیویی و اخیرا ماهواره ای و… انجام پذیرفته است.

 

اما آموزش از راه دور به شیوهای جدید یعنی با بهره گیری از تکنولوژی نوین کامپیوتری واز همه مهمتر اینترنت پدیده ای نو است.

 

به سوی مجازی شدن

عصر حاضر را باید تلفیقی از ارتباطات و اطلاعات دانست. عصری که در آن بشر نسبت به زمان های گذشته نیاز به اطلاعات و برقراری ارتباط برای کسب اطلاعات مورد نیاز دارد.

 

با پیشرفت فناوری و توانایی دسترسی به اینترنت، افراد در هرجا که قرار داشته باشند می توانند به راحتی به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند.

 

بدون تردید می توان گفت بیشترین تاثیر ورود فناوری اطلاعات وارتباطات، در محیط های آموزشی بوده است. چرا که منجر به سوق محیط های آموزشی به سمت مجازی شدن، شده است. البته این امر مستلزم استفاده از امکانات پیشرفته ای نظیر کامپیوتر، اینترنت پر سرعت و منابع اطلاعاتی جامع و … می باشد.

 

تاسیس آموزش مجازی

اندیشه تاسیس آموزش مجازی از سال ۱۹۹۶ میلادی در جهان مطرح شد ولی اولین دانشگاه مجازی در سال ۲۰۰۰ شکل گرفت . اولین آموزش مجازی، نخست در انگلستان مطرح گردید اما به صورت عملی آمریکا، برای اولین بار آموزش مجازی را تجربه کرد.

 

اندیشه تاسیس آموزش مجازی از سال ۱۹۹۶ میلادی در جهان مطرح شد ولی اولین دانشگاه مجازی در سال ۲۰۰۰ شکل گرفت.

تفاوت آموزش شبکه ای و آموزش مجازی چیست؟

آموزش رایانه ای اگر از طریق اینترنت باشد آموزش شبکه ای و اگر از طریق فناوری اطلاعات باشد آموزش مجازی نامیده می شود .

 

توسعه آموزش مجازی

تاریخچه آموزش مجازی

در بسیاری از کشور های جهان سال هاست که آموزش مجازی شکل گرفته و اجرا شده اما توسعه واقعی این آموزش در ایرا ن به زمانی برمی گردد که اینترنت جهانی شد!

 

دانشگاه های صنعتی شریف، امیر کبیر، علم وصنعت، فردوسی مشهد و علامه طباطبایی در این راه پیشگام هستند. اما دلایلی از قبیل مناسب نبودن شرایط های زیر بستر مخابراتی، عدم وجود نیروی انسانی متخصص جهت  تدوین برنامه های  آموزشی، عدم تدوین استراژی مشخص، کیفیت محتوای آموزش و همگانی نشدن  استفاده از (IT) از جمله عواملی است که جزء موانع تحقیق آموزش مجازی به شمار می آید.

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات ، نقش آن در یادگیری

فناوری اطلاعات و ارتباطات در طی مدت زمان کوتاهی، توانسته زندگی انسان را در سطح بسیار  زیادی دگرگون سازد. یادگیری و امور آموزشی  نیز از این روند مستثنا نیست. نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در چرخه یادگیری بسیار پررنگ می باشد .

 

فناوری اطلاعات وارتباطات توانسته است به مرور با شناخت نیازها، کمبود و نواقص موجود مشکلات، آموزش های سنتی را از بین ببرد. علت به کارگیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در یادگیری، آموزش بهتر وسریع تر می باشد.

 

فناوری اطلاعات و ارتباطات شیوه  جدیدی از یادگیری را برای افراد ایجاد می کند و نکته مهم  عدم نیاز به حضور فیزیکی استاد در کلاس درس و یادگیری در محیط های غیر از کلاس امکان پذیر می باشد. بدبن ترتیب، افراد اطلاعات خود را با سایرین به اشتراک می گدارند و از اطلاعات دیگران نیز بهره مند می شوند

 

آموزش مجازی

اینترنت به دلیل کاهش هزینه، زمان و مکان و سرعت بخشی به کارها و … در تمام  زمینه های آموزشی، تجارت و سایر امور ارتباطاتی جایگاه ویژه ای دارد. این روند رو به رشدی که سبب تغییرات زیادی در  زندگی شده است جامعه جهانی را نیز به سمت  آموزش از راه دور، سوق می دهد و این امر را ضروری ساخته است. همچنین با توجه به استقبال، روز  به روز  وسایل کمک آموزشی پیشرفته تری برای ایجاد شرایط مناسب جهت بهره مندی از یادگیری به صورت مجازی ارائه  می گردد.

 

تاریخچه آموزش مجازی

 

تعریف آموزش مجازی

عبارت است از ارائه محتوای آموزشی و تجربیات مدرس به فراگیران که این افراد می توانند در هر نقطه از جهان از این نوع آموزش ها بهره بگیرند.

 

تعاریف آموزش مجازی از دیدگاه کارشناسان مختلف

 Howard block : آموزش مجازی توجه به یادگیری از طریق اینترنت می باشد.

elit trondsen : آموزش مجازی ( الکترونیکی ) نیروی شبکه را به کار می گیرد برای کسانی که به تکنولوژی های اینترنتی تکیه دارند که در ضمن کار با شبکه آن ها را نیز قادر به یادگیری می کند.

 

دست اندرکاران سیستم های Cisco بر این باورند :

 

آموزش مجازی، یادگیری اینترنتی است که در غالب رساندن مطالب بصورتی است که دارای خصوصیات زیر باشد:

 

  •      کیفیت متفاوت
  •       به همراه مدریت آموزشی
  •      قابل ارائه برای مجموعه ای مانند شبکه ای از دانش آموزان و تعدادی توسعه دهندگان و کارشناسان خبره
  •      تسریع یادگیری
  •      کاهش هزینه
  •      دستیابی به شرایط آموزشی برای همه

 

طراحی آموزشی در محیط های مجازی

برای استفاده از محیط  آموزشی در محیط های مجازی، افراد به سواد شنیداری، دیداری، آشنا بودن با فناوری و رایانه نیاز دارند. طراحی آموزشی در محیط الکترونیکی، به صورت فعالیت تیمی می باشد  که در این تیم افراد متخصص شامل استاد طرح درس (سابقه تألیف منبع درسی خود آموز ) متخصص علوم تربیتی، متخصص یادگیری الکترونیکی، متخصص فناوری اطلاعات و پیاده کننده طرح درس شرکت دارند.

 

 

مرکز آموزش الکترونیکی موسسه تبیان، تهیه: فائژه سید خاموشی

تنظیم: نسرین صادقی

سعید ضروری

مدیر آموزشکاه مجازی زبان های خارجی وافل

دیدگاه‌ها

Leave a Comment

3 × 3 =